Czy łatwo nawiązać relacje biznesowe z obywatelami Państwa Środka

Przywóz towarów z Chin jest dla europejskich przedsiębiorców niezwykle korzystny, przeto Polacy chętniej spoglądają na kontynent azjatycki, skąd można przywieźć wiele wyrobów dość niskim kosztem. Import towarów z Chin jest o tyle opłacalny, że nawet wliczając koszty transportu i nabycia wyrobów i tak mamy duże szanse zyskania na takim przedsięwzięciu.

 

Zrozumiałe jest też, że większość towarów wytworzonych w „Państwie Środka” odznacza się wysoką jakością. Z tego właśnie względu, zasadniczo nie musimy bać się, że nie uda nam się uzyskać w naszym kraju odbiorców takich artykułów. Winniśmy tylko przemyśleć kilka kwestii, zanim na dobre pochłonie nas import z Chin. Najpierw, winniśmy ustalić, czy zamierzamy działać poprzez pośrednika, czy zamierzamy wszelkie sprawy załatwiać bezpośrednio z naszymi dostawcami. W sytuacji korzystania z pośredników, wiadomo, że lepiej przetestować taką osobę kilka razy. Wszak ma ona występować w naszym imieniu. Następną kwestią jest transport. Raz za razem polscy importerzy decydują się na transport drobnicowy, gdyż jest to rozwiązanie bez pośredników, co oznacza zdecydowanie tańszą metodę importu. Korzysta z takiej możliwości wiele znanych przedsiębiorstw zajmujących się handlem tkanin, zabawek, elektroniki, jak i części samochodowych. Ze względu na mentalność Chińczyków, w zasadzie nie należy liczyć na krótkotrwałe kontakty handlowe. Ludność chińska ceni sobie długoterminowość, toteż na wytworzenie właściwych relacji, często potrzeba dużo czasu, często poświęcanego nawet kosztem prywatnych zajęć.

Czytaj również ...

Jakie produkty importować z Chin?

Takie pytanie zadaję sobie każdy początkujący importer. Znalezienie odpowiedniego produkt lub grupy produktów jest najistotniejszą częścią biznesu importowego. Schematy są różne, niektórzy przeglądają aukcje internetowe i zwracają uwagę na produkty których sprzedaż jest duża. Jeśli uda im się znaleźć i sprawdzić taki towar po niższej cenie to mają praktycznie gwarantowany szybki zysk.

Taki schemat się sprawdza jednak jak w każdej dziedzinie, konkurencja nie śpi. Wielu importerów działa w taki sposób wiec kluczową role odgrywa czas. W miarę szybko konkurencja orientuje że na danym produkcie można szybko zarobić i robi podobnie.

Tego rodzaju import z Chin jest niestabilny, ciężko oszacować nasz zysk. Jednak często okazuje się że działając w taki sposób zarabiamy więcej.

czytaj dalej »

Poszukiwanie dostawców w Chinach

Najlepszą metodą na znalezienie dostawcy z Chin jest internetowa platforma biznesowa – made-in-china lub alibaba. Można też szukać dostawców poprzez google (np. szukać jakiegoś produktu na stronach w domenach .cn (Chiny) lub .tw (Tajwan)).


Na powyższych platformach możemy spotkać 2 typ kontrahentów:

  • producenci – handlują swoim towarem który sami wyprodukowali
  • pośrednicy –  handlują towarem którego nie wyprodukowali

Pośredników raczej należy unikać – nie gwarantują oni towaru dobrej jakości oraz mogą być problemy z certyfikatami.
Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia pośredników od producentów jest przejrzenie oferty – jeśli jest szeroka tzn. zawiera produkty które nie są spokrewnione z sobą np. pamięci RAM i miskami wówczas mamy do czynienia z pośrednikiem i należy zachować szczególną ostrożność przy ewentualnym. Import tych towarów może być ryzykowny. Pośrednicy zazwyczaj nie mają swojej strony internetowej – reklamują się tylko w serwisach internetowych. Gdy znajdziemy interesujący nas produkt np. na made-in-china.com należy sprawdzić stronę domową producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty CE, UL, TUW.

czytaj dalej »

Jak zapłacić za towar który importujemy z Chin?

Rozpoczynając import towarów z Chin musimy zastanowić się jaka forma płatności za ten towar będzie dla nas najkorzystniejsza i najbardziej wygodna. Jeżeli są to nasze pierwsze transakcje z daną firmą, zapewne Chiński przedsiębiorca będzie oczekiwał wpłaty pełnej kwoty zanim przystąpi do wysyłki towaru.

 

Po złożeniu zamówienia zazwyczaj otrzymamy fakturę z wszystkimi danymi niezbędnymi do wykonania płatności. Będą to dane przedsiębiorcy wraz z numerem konta oraz kwota do zapłaty. Przy imporcie z Chin zdarza się również, że Chiński przedsiębiorca podaje dane osoby fizycznej, na które ma nastąpić rozliczenie za złożone zamówienie. Podawane są przeważnie dane właściciela. W ten sposób przedsiębiorca chce uniknąć opłat związanych z transferem pieniędzy.

Innymi formami płatności, są banki zagraniczne. Najszybszym sposobem płatności jest przelew zagraniczny taki jak „Teletransfer”. Realizacja, dostarczenia środków pieniężnych wynosi 3dni. Inny przekaz to Western Union , zgłaszamy się do jednego z takich oddziałów z dowodem osobistym, wybieramy walutę wpłaty za granicę, wpłacamy kwotę oraz drobne opłaty, odbieramy numer kontrolny przekazu i transakcja gotowa. Transfer pieniędzy zarówno w kraju jak i za granicę jest możliwy w kilka minut. Przekaz pieniężny Western Union to idealne rozwiązanie płatności za regularne dostawy. Z usług WU możemy skorzystać w wielu bankach, bądź punktach WU, np. w placówkach banku PKO.

czytaj dalej »

Sprawy celno skarbowe przy imporcie z Chin

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie, jeszcze przed przylotem towaru z Chin na lotnisko docelowe agencji celnej która zajmie się naszą przesyłką. Chiny są członkiem WTO więc import z Chin do Polski odbywa się na preferencyjnych zasadach.

 

Przy sprowadzaniu próbek warto też wiedzieć o tym że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie są one objęte cłem. Niestety Polski Urząd Celny nie zawsze zachowuje się jakby Polska należała do Wspólnoty Europejskiej.
Przed przybyciem przesyłki dokumenty aby być pewnym że nasz towar zostanie szybko odprawiony.

czytaj dalej »