Import z Chin markowych produktów – czy to możliwe?

Wiele osób, które zamierza rozpocząć przygodę z importem z Chin, szuka złotego sposobu, dzięki któremu łatwo i szybko zarobią duże pieniądze. Uważają, że można kupić bardzo tanio elektronikę w Chinach, ponieważ wszystko jest „Made in China”. Szukają markowych produktów, które faktycznie nie pochodzą z Chin (nie zostały wymyślone w Chinach) jak np. Apple, Sony, Panasonic, Dell, Nokia etc. Produkty wielkich zagranicznych marek (branży elektronicznej czy tekstylnej) nie są wcale tańsze niż w krajach zachodnich, często są nawet droższe.

Wiele osób myśli, że skoro znane marki uruchomiły produkcję w Chinach lub współpracują z fabryką, która robi dla nich produkcję OEM to powoduje, że te produkty są bardzo tanie na lokalnym rynku.

Nie zdają sobie sprawy, że wielcy producenci zanim rozpoczną produkcję podpisują kontrakt z daną fabryką, w którym zakazują dystrybucji i sprzedaży na lokalnym rynku. Więc fabryka nie jest upoważniona do sprzedaży markowych produktów, naruszenie umowy naraziłoby ją na duże ryzyko i mogłaby stracić dużego klienta a nawet zbankrutować.

Natomiast właściciel wielkiej marki chroni swoją własność intelektualną i nie jest na tyle niemądry, żeby ustalić tak swoją politykę cenową, aby ceny w Chinach były na bardzo niskim poziomie i żeby po eksporcie do Europy można na tych produktach osiągnąć ogromne marże.

12
źródło: importujmy.pl

Czytaj również ...

Poszukiwanie dostawców w Chinach

Najlepszą metodą na znalezienie dostawcy z Chin jest internetowa platforma biznesowa – made-in-china lub alibaba. Można też szukać dostawców poprzez google (np. szukać jakiegoś produktu na stronach w domenach .cn (Chiny) lub .tw (Tajwan)).


Na powyższych platformach możemy spotkać 2 typ kontrahentów:

  • producenci – handlują swoim towarem który sami wyprodukowali
  • pośrednicy –  handlują towarem którego nie wyprodukowali

Pośredników raczej należy unikać – nie gwarantują oni towaru dobrej jakości oraz mogą być problemy z certyfikatami.
Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia pośredników od producentów jest przejrzenie oferty – jeśli jest szeroka tzn. zawiera produkty które nie są spokrewnione z sobą np. pamięci RAM i miskami wówczas mamy do czynienia z pośrednikiem i należy zachować szczególną ostrożność przy ewentualnym. Import tych towarów może być ryzykowny. Pośrednicy zazwyczaj nie mają swojej strony internetowej – reklamują się tylko w serwisach internetowych. Gdy znajdziemy interesujący nas produkt np. na made-in-china.com należy sprawdzić stronę domową producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty CE, UL, TUW.

czytaj dalej »

Importować samemu czy skorzystać z usług pośrednika

Jeśli nigdy nie importowałeś z Chin warto rozważyć współpracę z firmami zajmującymi się tym profesjonalnie. Pośrednicy znają bardzo dobrze rynek chiński i jego specyfikę, działają na nim od wielu lat, mają kontakty na miejscu, mają swoich pracowników w Chinach.

Niestety działając jedynie przy klawiaturze komputerowej tysiące kilometrów od dostawcy, organizacja importu jest bardzo czasochłonna i niebezpieczna, prędzej czy później napotkasz problemy lub zostaniesz oszukany.

Chińskich dostawców trzeba cały czas kontrolować: czy towar został przygotowany w odpowiedniej ilości, czy nie ma usterek, czy jego jakość jest odpowiednia, czy kolory zgadzają się z zamówieniem, czy nie ma logo znanych marek, wymieniać można długo. Przy poszukiwaniu nowych dostawców i pierwszych transakcjach z danym producentem jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo natrafienia na oszusta i utraty pieniędzy.

czytaj dalej »

Transport morski - sposób na tani transport z Chin

Rozpoczynając import z Chin, musimy przewieść zamówiony towar. Tak aby doszedł jak najszybciej do nas i klient był zadowolony. Jednym z najlepszych form transportu z Chin, jest transport morski. Połączenia obsługiwane są z każdego portu Chińskiego. Jeśli chcemy wybrać taki transport, szczególną uwagę zwracamy na to z jakich portów, będzie wysyłany towar, (największy port znajduje się w Hamburgu), koszty transportu, szybkość dotarcia, umowa o fracht, kontenery.

Import z Chin możemy zrealizować transportem drobnicowym lub kontenerowym. W zależności od tego jaką ilość towaru chcemy przewieść , jeśli mniejszą wybieramy kontenerowy zaś większą wybieramy drobnicowy. Transport drobnicowy polega przede wszystkim na łączeniu mniejszych przesyłek w jednym kontenerze. Czas takiego transportu wynosi 28dni. Towary ładowane są w kontenery 20 stopniowe lub 40 stopniowe.

czytaj dalej »

Jakie produkty importować z Chin?

Takie pytanie zadaję sobie każdy początkujący importer. Znalezienie odpowiedniego produkt lub grupy produktów jest najistotniejszą częścią biznesu importowego. Schematy są różne, niektórzy przeglądają aukcje internetowe i zwracają uwagę na produkty których sprzedaż jest duża. Jeśli uda im się znaleźć i sprawdzić taki towar po niższej cenie to mają praktycznie gwarantowany szybki zysk.

Taki schemat się sprawdza jednak jak w każdej dziedzinie, konkurencja nie śpi. Wielu importerów działa w taki sposób wiec kluczową role odgrywa czas. W miarę szybko konkurencja orientuje że na danym produkcie można szybko zarobić i robi podobnie.

Tego rodzaju import z Chin jest niestabilny, ciężko oszacować nasz zysk. Jednak często okazuje się że działając w taki sposób zarabiamy więcej.

czytaj dalej »