Poszukiwanie dostawców w Chinach

Najlepszą metodą na znalezienie dostawcy z Chin jest internetowa platforma biznesowa – made-in-china lub alibaba. Można też szukać dostawców poprzez google (np. szukać jakiegoś produktu na stronach w domenach .cn (Chiny) lub .tw (Tajwan)).


Na powyższych platformach możemy spotkać 2 typ kontrahentów:

  • producenci – handlują swoim towarem który sami wyprodukowali
  • pośrednicy –  handlują towarem którego nie wyprodukowali

Pośredników raczej należy unikać – nie gwarantują oni towaru dobrej jakości oraz mogą być problemy z certyfikatami.
Najłatwiejszym sposobem rozróżnienia pośredników od producentów jest przejrzenie oferty – jeśli jest szeroka tzn. zawiera produkty które nie są spokrewnione z sobą np. pamięci RAM i miskami wówczas mamy do czynienia z pośrednikiem i należy zachować szczególną ostrożność przy ewentualnym. Import tych towarów może być ryzykowny. Pośrednicy zazwyczaj nie mają swojej strony internetowej – reklamują się tylko w serwisach internetowych. Gdy znajdziemy interesujący nas produkt np. na made-in-china.com należy sprawdzić stronę domową producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na certyfikaty CE, UL, TUW.

źródło: wsparcie.biz

Czytaj również ...

Co to jest skład celny?

Sprowadzasz towar spoza terenu Unii Europejskiej w dużych partiach?
Cło to znaczący koszt, zwłaszcza gdy wykorzystujesz tylko część zasobów, a reszta sprowadzonej partii leży w magazynie.
Skorzystaj z możliwości jakie daje skład celny i odrocz płatność długu celnego.

 

Co to jest skład celny?

Skład celny jest każde miejsce uznane przez organ celny i podlegające ich kontroli, w którym towary mogą być składowane zgodnie z ustalonymi warunkami. (art. 98 ust.2 Wspólnotowego Kodeksu Celnego).

Skład celny umożliwia składowanie w nim towarów przywiezionych z zagranicy bez potrzeby płacenia należności celno-podatkowych takich jak podatek VAT i cło. Wymienione należności zostają "zamrożone", zazwyczaj w formie gwarancji bankowej, przez osobę prowadzącą skład celny lub osobę, która zamierza składować towar w składzie celnym.

czytaj dalej »

Nawiązanie kontaktu w Chinach

Gdy znajdziemy interesujący towar należy wysłać zapytanie o cenę. Należy skorzystać z formularza kontaktowego umieszczonego na platformie lub też napisać bezpośrednio na adres który znajduje się na stronie internetowej.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalne zredagowanie wiadomości, standardowe „What is your price for 1000 pcs” to raczej za mało i szanse że ktoś na to odpowie są raczej nikłe. Profesjonalnie przygotowane zapytanie o cenę powinno zawierać wstęp – 2-3 zdania o firmie – jeśli jest się osobą prywatną należy napisać ze planuje się rozpoczęcie działalności i jest się zainteresowanym rozpoczęciem współpracy właśnie z nimi, lub też wymyślić sobie jakieś 2 zdania o wirtualnej firmie.

czytaj dalej »

Sprawy celno skarbowe przy imporcie z Chin

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie, jeszcze przed przylotem towaru z Chin na lotnisko docelowe agencji celnej która zajmie się naszą przesyłką. Chiny są członkiem WTO więc import z Chin do Polski odbywa się na preferencyjnych zasadach.

 

Przy sprowadzaniu próbek warto też wiedzieć o tym że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie są one objęte cłem. Niestety Polski Urząd Celny nie zawsze zachowuje się jakby Polska należała do Wspólnoty Europejskiej.
Przed przybyciem przesyłki dokumenty aby być pewnym że nasz towar zostanie szybko odprawiony.

czytaj dalej »

Czy łatwo nawiązać relacje biznesowe z obywatelami Państwa Środka

Przywóz towarów z Chin jest dla europejskich przedsiębiorców niezwykle korzystny, przeto Polacy chętniej spoglądają na kontynent azjatycki, skąd można przywieźć wiele wyrobów dość niskim kosztem. Import towarów z Chin jest o tyle opłacalny, że nawet wliczając koszty transportu i nabycia wyrobów i tak mamy duże szanse zyskania na takim przedsięwzięciu.

 

Zrozumiałe jest też, że większość towarów wytworzonych w „Państwie Środka” odznacza się wysoką jakością. Z tego właśnie względu, zasadniczo nie musimy bać się, że nie uda nam się uzyskać w naszym kraju odbiorców takich artykułów. Winniśmy tylko przemyśleć kilka kwestii, zanim na dobre pochłonie nas import z Chin. Najpierw, winniśmy ustalić, czy zamierzamy działać poprzez pośrednika, czy zamierzamy wszelkie sprawy załatwiać bezpośrednio z naszymi dostawcami.

czytaj dalej »