Sprawy celno skarbowe przy imporcie z Chin

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie, jeszcze przed przylotem towaru z Chin na lotnisko docelowe agencji celnej która zajmie się naszą przesyłką. Chiny są członkiem WTO więc import z Chin do Polski odbywa się na preferencyjnych zasadach.

 

Przy sprowadzaniu próbek warto też wiedzieć o tym że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie są one objęte cłem. Niestety Polski Urząd Celny nie zawsze zachowuje się jakby Polska należała do Wspólnoty Europejskiej.
Przed przybyciem przesyłki dokumenty aby być pewnym że nasz towar zostanie szybko odprawiony.

Koszty odprawy towaru będą wynosić:

  • Opłata lotniskowa 20$ (do 50kg) -500$ (10000kg)
  • Dokument SAD 80 zł
  • Zgłoszenie towaru na posterunek celny 50 zł
  • Obsługa towaru 150 zł

 

Przykładowe obliczenia - import towaru z Chin

Załóżmy ze sprowadzamy towar o wadze 100 kg, a na fakturze proforma jest cena 5000$. Jest to elektronika objęta cłem 4%.

Agencji celnej za odprawę towaru zapłacimy 20$+80+50+150 razem 340 zł.

Należności celno skarbowe 5000*4%=200$ cło i 5200*22%=1144 VAT, czyli razem 1344$

 

Jeśli chcemy aby ten towar został do nas przesłany kurierem musimy jeszcze opłacić kuriera (np. z lotniska Warszawa do naszej firmy Poznań) załóżmy 200 zł.

 

Razem musimy przelać 340 zł+1344$+200 zł na konto agencji.

12
źródło: wsparcie.biz

Czytaj również ...

Transport morski - sposób na tani transport z Chin

Rozpoczynając import z Chin, musimy przewieść zamówiony towar. Tak aby doszedł jak najszybciej do nas i klient był zadowolony. Jednym z najlepszych form transportu z Chin, jest transport morski. Połączenia obsługiwane są z każdego portu Chińskiego. Jeśli chcemy wybrać taki transport, szczególną uwagę zwracamy na to z jakich portów, będzie wysyłany towar, (największy port znajduje się w Hamburgu), koszty transportu, szybkość dotarcia, umowa o fracht, kontenery.

Import z Chin możemy zrealizować transportem drobnicowym lub kontenerowym. W zależności od tego jaką ilość towaru chcemy przewieść , jeśli mniejszą wybieramy kontenerowy zaś większą wybieramy drobnicowy. Transport drobnicowy polega przede wszystkim na łączeniu mniejszych przesyłek w jednym kontenerze. Czas takiego transportu wynosi 28dni. Towary ładowane są w kontenery 20 stopniowe lub 40 stopniowe.

czytaj dalej »

Jak zapłacić za towar który importujemy z Chin?

Rozpoczynając import towarów z Chin musimy zastanowić się jaka forma płatności za ten towar będzie dla nas najkorzystniejsza i najbardziej wygodna. Jeżeli są to nasze pierwsze transakcje z daną firmą, zapewne Chiński przedsiębiorca będzie oczekiwał wpłaty pełnej kwoty zanim przystąpi do wysyłki towaru.

 

Po złożeniu zamówienia zazwyczaj otrzymamy fakturę z wszystkimi danymi niezbędnymi do wykonania płatności. Będą to dane przedsiębiorcy wraz z numerem konta oraz kwota do zapłaty. Przy imporcie z Chin zdarza się również, że Chiński przedsiębiorca podaje dane osoby fizycznej, na które ma nastąpić rozliczenie za złożone zamówienie. Podawane są przeważnie dane właściciela. W ten sposób przedsiębiorca chce uniknąć opłat związanych z transferem pieniędzy.

Innymi formami płatności, są banki zagraniczne. Najszybszym sposobem płatności jest przelew zagraniczny taki jak „Teletransfer”. Realizacja, dostarczenia środków pieniężnych wynosi 3dni. Inny przekaz to Western Union , zgłaszamy się do jednego z takich oddziałów z dowodem osobistym, wybieramy walutę wpłaty za granicę, wpłacamy kwotę oraz drobne opłaty, odbieramy numer kontrolny przekazu i transakcja gotowa. Transfer pieniędzy zarówno w kraju jak i za granicę jest możliwy w kilka minut. Przekaz pieniężny Western Union to idealne rozwiązanie płatności za regularne dostawy. Z usług WU możemy skorzystać w wielu bankach, bądź punktach WU, np. w placówkach banku PKO.

czytaj dalej »

Jak wyszukać odpowiedni produkt z Chin?

Celem każdego klienta, jest znalezienie produktów dobrej jakości po atrakcyjnej cenie. Dokonując zakupów każdy z nas bierze również pod uwagę ich jakość. Ważną rolę odgrywa oczywiście marka danego produktu czyli znak firmowy, który rozpoznawany jest podczas dokonywania zakupów przez potencjalnego nabywcę. Wiele firm zajmuję się doradztwem importu z Chin. Chińskie produkty są bardzo popularne. Chiny są największym partnerem gospodarczym, krajem w imporcie towarów do Polski.

Dzięki Internetowi zakupy nawet w tak odległych miejscach jak Chiny stały się łatwe, bezpieczne i szybkie. Dzięki serwisowi made In China.com można kupować wiele produktów o marce made In China są to narzędzia , odzież , obuwie , sprzęty , artykuły spożywcze. Produkty importowane z Chin można znaleźć w większości sklepach. Sklep nastawia się na klientów, którzy szukają zakupów w taniej cenie. Jeśli chcemy znaleźć produkt musimy, znaleźć kogoś kto go nam sprzeda. Powstało dużo serwisów na których możemy znaleźć potencjalnych kontrahentów. Wchodzimy na stronę poświęconą importowi z Chin i logujemy się. Wpisujemy produkty o które nam chodzi, wybieramy producenta sprzedającego dany towar.

czytaj dalej »

Nawiązanie kontaktu w Chinach

Gdy znajdziemy interesujący towar należy wysłać zapytanie o cenę. Należy skorzystać z formularza kontaktowego umieszczonego na platformie lub też napisać bezpośrednio na adres który znajduje się na stronie internetowej.

 

Należy zwrócić szczególną uwagę na profesjonalne zredagowanie wiadomości, standardowe „What is your price for 1000 pcs” to raczej za mało i szanse że ktoś na to odpowie są raczej nikłe. Profesjonalnie przygotowane zapytanie o cenę powinno zawierać wstęp – 2-3 zdania o firmie – jeśli jest się osobą prywatną należy napisać ze planuje się rozpoczęcie działalności i jest się zainteresowanym rozpoczęciem współpracy właśnie z nimi, lub też wymyślić sobie jakieś 2 zdania o wirtualnej firmie.

czytaj dalej »