Transport morski - sposób na tani transport z Chin

Rozpoczynając import z Chin, musimy przewieść zamówiony towar. Tak aby doszedł jak najszybciej do nas i klient był zadowolony. Jednym z najlepszych form transportu z Chin, jest transport morski. Połączenia obsługiwane są z każdego portu Chińskiego. Jeśli chcemy wybrać taki transport, szczególną uwagę zwracamy na to z jakich portów, będzie wysyłany towar, (największy port znajduje się w Hamburgu), koszty transportu, szybkość dotarcia, umowa o fracht, kontenery.

Import z Chin możemy zrealizować transportem drobnicowym lub kontenerowym. W zależności od tego jaką ilość towaru chcemy przewieść , jeśli mniejszą wybieramy kontenerowy zaś większą wybieramy drobnicowy. Transport drobnicowy polega przede wszystkim na łączeniu mniejszych przesyłek w jednym kontenerze. Czas takiego transportu wynosi 28dni. Towary ładowane są w kontenery 20 stopniowe lub 40 stopniowe.

Dokonując importu z Chin poprzez transport morski , wliczamy także cenę frachtu , opłaty dokumentacyjnej , odprawy celnej , opłatę przeładunkową, opłatę handlingową. Bardzo ważnym dokumentem w transporcie morskim jest konosament czyli bill of fading, zostaje wydrukowany przez agenta linii po wypłynięciu statku z portu załadunku. Niezbędne dokumenty to konosament, faktura specyfikacja załadunku, certyfikaty pochodzenia. Transport morski jest to najtańsza forma transportu. Dzięki niemu możesz bezpiecznie czekać na swój towar i nie martwić się. A import z Chin , staje się o wiele łatwiejszy.

Czytaj również ...

Kupowanie i płacenie za towar importowany z Chin

Gdy zdecydujemy się na zakupienie i import z Chin, wówczas dostaniemy od kontrahenta fakturę proforma  oraz instrukcję odnośnie płatności. Gdy jest to pierwsze zamówienie od danego producenta wówczas należy zamówić próbki – możemy się przekonać o jakości towaru.


Zazwyczaj chińscy producenci chcą otrzymać całą należność przed wysyłką – gdy kontrahent jest pewny i sprawdzony (np. gdy kupiliśmy wcześniej próbki) wówczas nie powinien nas oszukać. Gdy otrzymamy dane do przelewu na konto bankowe mogą zdarzyć się 2 sytuacje – dostaniemy dane konta firmowego lub osoby fizycznej. Gdy zostaniemy poproszeni o wpłacenie na konto firmowe wówczas nie ma problemu, natomiast przy osobie fizycznej musimy zachować ostrożność – zapytać się dlaczego jest podane konto osoby fizycznej.

czytaj dalej »

Jak zapłacić za towar który importujemy z Chin?

Rozpoczynając import towarów z Chin musimy zastanowić się jaka forma płatności za ten towar będzie dla nas najkorzystniejsza i najbardziej wygodna. Jeżeli są to nasze pierwsze transakcje z daną firmą, zapewne Chiński przedsiębiorca będzie oczekiwał wpłaty pełnej kwoty zanim przystąpi do wysyłki towaru.

 

Po złożeniu zamówienia zazwyczaj otrzymamy fakturę z wszystkimi danymi niezbędnymi do wykonania płatności. Będą to dane przedsiębiorcy wraz z numerem konta oraz kwota do zapłaty. Przy imporcie z Chin zdarza się również, że Chiński przedsiębiorca podaje dane osoby fizycznej, na które ma nastąpić rozliczenie za złożone zamówienie. Podawane są przeważnie dane właściciela. W ten sposób przedsiębiorca chce uniknąć opłat związanych z transferem pieniędzy.

Innymi formami płatności, są banki zagraniczne. Najszybszym sposobem płatności jest przelew zagraniczny taki jak „Teletransfer”. Realizacja, dostarczenia środków pieniężnych wynosi 3dni. Inny przekaz to Western Union , zgłaszamy się do jednego z takich oddziałów z dowodem osobistym, wybieramy walutę wpłaty za granicę, wpłacamy kwotę oraz drobne opłaty, odbieramy numer kontrolny przekazu i transakcja gotowa. Transfer pieniędzy zarówno w kraju jak i za granicę jest możliwy w kilka minut. Przekaz pieniężny Western Union to idealne rozwiązanie płatności za regularne dostawy. Z usług WU możemy skorzystać w wielu bankach, bądź punktach WU, np. w placówkach banku PKO.

czytaj dalej »

Sprawy celno skarbowe przy imporcie z Chin

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie, jeszcze przed przylotem towaru z Chin na lotnisko docelowe agencji celnej która zajmie się naszą przesyłką. Chiny są członkiem WTO więc import z Chin do Polski odbywa się na preferencyjnych zasadach.

 

Przy sprowadzaniu próbek warto też wiedzieć o tym że zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej nie są one objęte cłem. Niestety Polski Urząd Celny nie zawsze zachowuje się jakby Polska należała do Wspólnoty Europejskiej.
Przed przybyciem przesyłki dokumenty aby być pewnym że nasz towar zostanie szybko odprawiony.

czytaj dalej »

Import z Chin markowych produktów – czy to możliwe?

Wiele osób, które zamierza rozpocząć przygodę z importem z Chin, szuka złotego sposobu, dzięki któremu łatwo i szybko zarobią duże pieniądze. Uważają, że można kupić bardzo tanio elektronikę w Chinach, ponieważ wszystko jest „Made in China”. Szukają markowych produktów, które faktycznie nie pochodzą z Chin (nie zostały wymyślone w Chinach) jak np. Apple, Sony, Panasonic, Dell, Nokia etc. Produkty wielkich zagranicznych marek (branży elektronicznej czy tekstylnej) nie są wcale tańsze niż w krajach zachodnich, często są nawet droższe.

Wiele osób myśli, że skoro znane marki uruchomiły produkcję w Chinach lub współpracują z fabryką, która robi dla nich produkcję OEM to powoduje, że te produkty są bardzo tanie na lokalnym rynku.

czytaj dalej »