Transport towarów z Chin

Import z Chin kurierem

Najprostszą i najszybszą metodą na import towaru z Chin jest kurier (TNT, DHL UPS CLS). Kurier załatwi za nas wszystkie sprawy celno-skarbowe, należy tylko dostarczyć do agencji celnej kuriera dokumenty firmy (kopię wpisu do ewidencji, zaświadczenia o uzyskaniu NIPu, zaświadczenia o uzyskaniu Regonu) lub jeśli jest się osobą prywatną kopie dowodu osobistego i zaświadczenia o przyznaniu NIP. Ponadto należy przesłać „upoważnienie do działania w ramach przedstawiciela bezpośredniego” (do ściągnięcia ze strony kuriera) znaczki skarbowe, oraz tłumaczenie faktury. Należy pamiętać że towar może czekać na odprawę 14 dni, a kurier zazwyczaj po kilku dniach (3-5) zaczyna naliczać opłaty magazynowe (od kilkudziesięciu złotych). Należy więc mieć przygotowane dokumenty.

Numer przesyłki – po nadaniu towaru nasz chiński kontrahent podaje nam nr przesyłki – dzięki systemowi śledzenia przesyłek poprzez stronię kuriera możemy w każdej chwili sprawdzić gdzie ta przesyłka się znajduje. Niewątpliwym minusem przesyłki kurierskiej jest cena – średnio ok. 200$ za 10 kg dlatego ten rodzaj importu z Chin jest przeważnie stosowany dla przesłania próbek oraz towarów lekkich a zarazem droższych (procesory, pamięci, laptopy etc.). Metoda opłacalna dla przesyłki o wadze 0-30 kg, czas dostarczeni ok. 7 dni.

12
źródło: wsparcie.biz

Czytaj również ...

Czy łatwo nawiązać relacje biznesowe z obywatelami Państwa Środka

Przywóz towarów z Chin jest dla europejskich przedsiębiorców niezwykle korzystny, przeto Polacy chętniej spoglądają na kontynent azjatycki, skąd można przywieźć wiele wyrobów dość niskim kosztem. Import towarów z Chin jest o tyle opłacalny, że nawet wliczając koszty transportu i nabycia wyrobów i tak mamy duże szanse zyskania na takim przedsięwzięciu.

 

Zrozumiałe jest też, że większość towarów wytworzonych w „Państwie Środka” odznacza się wysoką jakością. Z tego właśnie względu, zasadniczo nie musimy bać się, że nie uda nam się uzyskać w naszym kraju odbiorców takich artykułów. Winniśmy tylko przemyśleć kilka kwestii, zanim na dobre pochłonie nas import z Chin. Najpierw, winniśmy ustalić, czy zamierzamy działać poprzez pośrednika, czy zamierzamy wszelkie sprawy załatwiać bezpośrednio z naszymi dostawcami.

czytaj dalej »

Jakie produkty importować z Chin?

Takie pytanie zadaję sobie każdy początkujący importer. Znalezienie odpowiedniego produkt lub grupy produktów jest najistotniejszą częścią biznesu importowego. Schematy są różne, niektórzy przeglądają aukcje internetowe i zwracają uwagę na produkty których sprzedaż jest duża. Jeśli uda im się znaleźć i sprawdzić taki towar po niższej cenie to mają praktycznie gwarantowany szybki zysk.

Taki schemat się sprawdza jednak jak w każdej dziedzinie, konkurencja nie śpi. Wielu importerów działa w taki sposób wiec kluczową role odgrywa czas. W miarę szybko konkurencja orientuje że na danym produkcie można szybko zarobić i robi podobnie.

Tego rodzaju import z Chin jest niestabilny, ciężko oszacować nasz zysk. Jednak często okazuje się że działając w taki sposób zarabiamy więcej.

czytaj dalej »

Kupowanie i płacenie za towar importowany z Chin

Gdy zdecydujemy się na zakupienie i import z Chin, wówczas dostaniemy od kontrahenta fakturę proforma  oraz instrukcję odnośnie płatności. Gdy jest to pierwsze zamówienie od danego producenta wówczas należy zamówić próbki – możemy się przekonać o jakości towaru.


Zazwyczaj chińscy producenci chcą otrzymać całą należność przed wysyłką – gdy kontrahent jest pewny i sprawdzony (np. gdy kupiliśmy wcześniej próbki) wówczas nie powinien nas oszukać. Gdy otrzymamy dane do przelewu na konto bankowe mogą zdarzyć się 2 sytuacje – dostaniemy dane konta firmowego lub osoby fizycznej. Gdy zostaniemy poproszeni o wpłacenie na konto firmowe wówczas nie ma problemu, natomiast przy osobie fizycznej musimy zachować ostrożność – zapytać się dlaczego jest podane konto osoby fizycznej.

czytaj dalej »

Importować samemu czy skorzystać z usług pośrednika

Jeśli nigdy nie importowałeś z Chin warto rozważyć współpracę z firmami zajmującymi się tym profesjonalnie. Pośrednicy znają bardzo dobrze rynek chiński i jego specyfikę, działają na nim od wielu lat, mają kontakty na miejscu, mają swoich pracowników w Chinach.

Niestety działając jedynie przy klawiaturze komputerowej tysiące kilometrów od dostawcy, organizacja importu jest bardzo czasochłonna i niebezpieczna, prędzej czy później napotkasz problemy lub zostaniesz oszukany.

Chińskich dostawców trzeba cały czas kontrolować: czy towar został przygotowany w odpowiedniej ilości, czy nie ma usterek, czy jego jakość jest odpowiednia, czy kolory zgadzają się z zamówieniem, czy nie ma logo znanych marek, wymieniać można długo. Przy poszukiwaniu nowych dostawców i pierwszych transakcjach z danym producentem jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo natrafienia na oszusta i utraty pieniędzy.

czytaj dalej »